covidGenel

Koronavirüs covid aşısı nereden alınır – satın al

Çin’den 3-4 gün içerisinde gelecek Kovid-19 aşısı için geri sayım başladı. Aşının gelmesinin ardından sürecin nasıl işleyeceği merak konusu oldu. Öncelik sıralamasına göre 4 aşamada yapılacak aşılama ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak.

Türkiye’nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ay sonundan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak uygulamayı planladığı SinoVac’ın aşısı için geri sayım başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun dünkü toplantısının ardından Çin’den gelecek 50 milyon doz aşının nasıl uygulanacağına ilişkin detayları açıkladı.

Buna göre, anlaşma uyarınca aralık ve ocak ayları içinde 20’şer milyon doz, şubat içindeyse 10 milyon doz SinoVac aşısı Türkiye’ye gönderilecek. Türkiye, güvenilir olduğunu bildiği ve etkinliği ortaya konulan inaktif SinoVac aşısını tercih etse de şubat sonrası için de istenilen miktara ulaşabilmek amacıyla diğer firmalarla teması kesmiyor.

Türkiye’nin 3 aylık zaman diliminde 100 milyon doza yakın aşı ihtiyacı bulunuyor. Pfizer’le yapılan görüşmede teklif edilen doz miktarının artırılmasını isteyen Türkiye, AstraZeneca ile de irtibat halinde.

Türkiye, Rusya’da üretilen aşıya ilişkin toksikoloji çalışmalarının başarılı olması halinde temin noktasında sorun olmadığını düşünüyor.

Türkiye’ye gelecek aşıların ne zaman nerede satıldığı hakkında bir bilgi şuan için yok fakat ilerde çıkan haberlere göre sizleri bilgilendireceğiz.

Bir Cevap Yazın